HARRISON ART LEAGUE

BLUE SKY GALLERY

Harrison Art League Spring 2014 Painting Show Awards


The Harrison Art League held its annual Spring Painting Show awards reception on Saturday, May 31st at the Blue Sky Gallery at Backyard Framers, Inc. on the east side of the square. First, second and third awards of $100, $60, and $40, respectively, were presented by League President Dr. Jim Bryant, to artists in 4 different mediums, including oil, acrylic, watercolor and mixed media, as well as, a Best of Show, for $125.  Judging the spring show was Jasper artist Cindy Dollard, Art Instructor at North Arkansas College.

The annual show included 39 paintings representing 12 different artists, including Joy Quigley, Judy Chatterton, Joan Payne, Holley Jones, Gerald Greene, Margie Stephen, Jim Hublick, Ann Graffy, John Brothers, Cici Paluh, Phyllis Hurd, and Dr. Jim Bryant. As a part of the presentations, the League president presented its annual Geneivieve Fancher Memorial Youth Art Scholarship of $500 dollars to Deer High School graduate Skylar Brockway, to aid in his art studies at Hendrix College in Conway..


Skylar Brockway (L) receiving his scholarship           Best of Show: “The Informer”

award from League President Dr. Jim Bryant                Acrylic by Jim Hublick

 

Oil Medium awards:  (L to R)  1st – “Navajo Boy” by Joy Quigley, 3rd – “Fire Breather” by John Brothers, 2nd – “Hotel Seville After Shower” by Judy Chatterton

 

Acrylic Medium awards: (L to R) 3rd – “Sleigh Horse” by Joy Quigley, 1st – “Audition” by Ann Graffy, 2nd – “Friends” by Dr. Jim Bryant

 

Watercolor Medium awards: (L to R)  2nd – “Making Fruity Water” and 1st – “Building Sand Castles” by Judy Chatterton, 3rd – “Flowers #1” by Cici Paluh

  

Mixed Media: (L to R) 1st  – “Spellmaker” by Phyllis Hurd; 3rd  – “Silent Observer” by Gerald Greene; 2nd  – “Rose 2” by Holley Jones

2013 Fall Show


Dear Participants in our 2013 Fall Art Show,

This Friday evening, Oct. 25th, from 6-7 p.m., we are having an awards reception for the Fall Art Show.  The judge indicated that though it was a small show, all of the pieces were very good, and she had left "sticky" note comments on many for the artists.

FYI, the following will receive awards: Szabo, Aucutt, Chatterton, Stephen, Hublick, Roth, Payne, Carter, Greene, Hurd, Bryant  - we hope each of these can be on hand especially, with others to encourage them.

Our thanks for all of our participants, in showing your talents in the Fall Show.  We hope that you will be a part of the upcoming shows next year, in addition to the special "showings" scheduled for individuals throughout the year.

Spring Painting Show Winners  2013
Best of Show: Me In My Teapot, Judy Chatterton, watercolor

Watercolor: 1st place: Pink Rose In Dew, Judy Chatterton

                   2nd place: Cary, Cici Paluh

                   3rd place: Three Pears, Rita Hunter

Oils:            1st place: Sonoma Vineyard, Ron Aucutt

                   2nd place: Sunset Tuscany Villa, Ron Aucott

                   3rd place: Bright Harvest, Margie Stephen

Acrylic:       1st  place: River Scene, Jayne Wilson

                   2nd place: Black Berries, Jim Hublick

                   3rd  place: Colorado Landscape, Jayne Wilson

Mixed:         1st  place: Fused Glass, Sheryl L. Reddell

                   2nd place: The Acrobat, Phyllis Hurd

                   3rd place: Glory, Margie Payton

Honorable Mention: Watercolor: Flowers #1, Cici Paluh

                                     Oil: Satisfied, Ron Aucutt

                                     Oil: Chama Fall, Ron Aucutt

                                     Acrylic: Barn, Jayne Wilson

                                     Acrylic: Space In Time: Margie Stephen

                                     Oil: Mums the Word, Mildred Kirisik

                                     Acrylic: Comes Trouble, Jim Hublick

                                     Acrylic: Solitude: Jeanne Roth

                                    Watercolor: Just North of Maplewood, Mahlon Maris

                                     Oil: Sales at Rest, Fredda Hodge

2012 Painting Show

Show Judge   Dale Augustson  Abstract Artist &  Instructor
Best of Show          Ann Graffy               -         Last Year's Nest   (Acrylic)
Watercolor             
1st Place                Cici Paluh                -          Twilight Canyons
2nd Place               Melissa Winnat       -           Amazing Amaryllis
3rd Place                Cici Paluh               -           Eagle II
Oils             
1st Place               Margie Stephen       -          Morning at Boxley
2nd Place              Judy Chatterton      -           Making Music in New Orleans
3rd Place               John Brothers         -          Stubborn Mule
Acrylics              
1st Place               Ann Graffy              -          Last Year's Nest
2nd Place              Sandy Williams       -         Pear
3rd Place               Melissa Winnat       -         Hidden Falls
Mixed Media  
1st Place               Rita Hunter             -         Space Dust
2nd Place              Phyllis Hurd            -         Male Portrait
3rd Place               Cici Paluh              -         By Design
Honorable Mentions
Jim Timmons for      Red Moon (Oil)
Melissa Winnat for   One a Day (Oil)
Sandy Williams for   Morning Glories (Acrylic)
Ann Graffy for          Prairie View Wedding (Acrylic)
Judy Chatterton for  Crooked Creek in Fall (Oil)

2011 Fall Art Show

SHOW JUDGE       DUSTY DOMINO    Northark Art Instructor

  • Photography
  • 1st Place             Philly Rains   -  Flower Child
  • 2nd Place            Rita Szabo    -   Grandma's Bed
  • 3rd Place             Bill Barksdale  - Clabber Creek Abstract
  • Oil
  • 1st Place             Millie Krisik   - Chicken
  • 2nd Place            Margie Stephen  -  Oranges /Bread
  • 3rd Place             Melissa Winnat - Irises
  • Acrylic
  • 1st Place             Anne Graffy  - Geoff
  • 2nd Place            Sandy Williams - Blue Jay 
  • 3rd Place             Jeanne Roth - Compliments
  • Watercolor          
  • 1st Place            Tara Carey  -  Ten Riders
  • 2nd Place           Jeanne Roth - Eggplant II
  • 3rd Place            Sandy Barksdale - 8 Trout Rising
  • Mixed Media
  • 1st Place            Joan Payne  - Shout Joy
  • 2nd Place           Holley Jones - Blood Turnip
  • 3rd Place            Tom Clark - The Old Barn
  •  3D
  • 1st Place             Steve Stephenson-  Cold Happy Morning
  •  2nd Place           Ann Graffy - Head Pot
  • 3rd Place             Tom Clark - PinTail
  • Drawing
  • 1st Place            Cici Paluh - Peppers
  • 2nd Place           Gerald Greene - Seven-Up
  • 3rd Place            Sandy Barksdale - It's a Jungle
  • Honorable Mention
  • Rose Carter - Bubbles                     People's Choice Award - Rose Carter for 'Bubbles'
  • Solange Mirat - River at Cotter
  • Rita Hunter - Riley
  • Tara Carey  -  Sleeping Girl
  • Gerald Greene - Whoo Me?

2009 Spring Art Show
SHOW JUDGE
Richard Cummings         Professor, College Of The Ozarks
Adult
1st Place          Ron Aucutt
2nd Place         Sheryl Redell
3rd Place          James Foreman
4th Place          Sandy Williams
Peoples Choice   Duane Hada
                        Sandy Williams
Youth
1st Place          Hannah Richey
2nd Place         Avery Voekel
3rd Place          Amanda Breer
4th Place           Kayse Roskowski
4th Place           Amanda Rickets
Peoples Choice   Amanda Breer 

2008 Fall Art Show
SHOW JUDGE
William MacNamera
BEST IN SHOW
Ron Aucutt               "Hot Sauce"
PEOPLES CHOICE
B. David Duncan        "Old Man In Hat"
OILS
1st         Melissa Winnate              "Amish Harvest"
2nd        B. David Duncan             "Old Man In Hat"
3rd         Ron Aucutt                     "Alps Hidaway"
HM         Robyn Harrison               "Tuscany"
ACRYLICS
1st         Jim Foreman                    ""Regions"
2nd        Jim Foreman                    ""Jazz-A-Break" Time"
3rd         Ann Graffy                       "Klara"
HM         B. David Duncan                "Brooke trout"
MIXED MEDIA
1st          B. David Duncan                "Autimn"
2nd         Holley Jones                      "Birdfeed"
3rd          Sheryl Reddell                   " Red Flowers II"
PHOTOGRAPHY & COMPUTER GRAPHICS
1st          Sally Jo Gibson                    "Visitors At Boxley Mill"
2nd         Rita Szabo                          "Mesa Arch Int The Morning"
3rd          Rita Szabo                          "Striped Dreams"
HM           Sally Jo Gibson                    "Welcome"
WATERCOLOR
1st           Brenda Smith                      "Buffalo Beaties"
2nd          Ron Aucutt                         "My Dad, Farmer"
3rd           Sandy Williams                   " My Favorite Things"
HM           Ruth Foster                         "Eureka Springs"

2007 Fall Art Show
Show Judges
Ann Allman            Art professor, College Of The Ozarks
Duane Hada          Professiona Aritst, Cotter, AR
Best Of Show
               Mary King, Romance AR              "Lake Lene Morning"
Awards
1st           Judy Maurer, Springdale, AR        "Lidsay"
2nd          Ron Aucutt, Harrison, AR             "Old Homestead Near Bergman"
3rd           Wilder Rich, Harrisona, AR           "Lemons 5"
PEOPLES CHOICE
Wilder Rich, Harrison, AR                  "Silverand Perals"
HONORABLE MENTION
Judy Mauer, Springdale, AR               "Sun Seekers"
Ron Aucutt, Harrison, AR                   "Miss Scott"
Ann Graffy, Harrison, AR                    "Terese"
Jim Foreman, Jasper, AR                     "Artist Light"
Mary A. King, Romance, AR                 "Elk In The Morning"
Sandra Williams, Harrison, AR              "Early Spring Sparrow"
Mary A. King, Romance, AR                 "Evening Shadows In Boxley"
Donna Marie Roberts, Harrison, AR    "A Walk In The Woods"
Cindy Gushing Sugg, Ft. Smith, AR        "The Mighty Elm"

2005 Fall Art Show

OIL
1st     Melissa Winnat        "Quinched"
2nd    Lisa Baur                 "St. James Park"
3rd     Lisa Baur                 "Lantern Tower"
HM      Ron Aucutt               "Long Day At Play"
ACRYLIC
1st      Tim Lauer               "Restaraunt iNew Orleans"
2nd     Ann Graffy               "Rebecca"
3rd      Gene Brantley          "Urban Snowscape"
HM       Lisa Bauer                 "Johnson Home Place"
HM       Lisa Bauer                 "My Florida Vacation"
PASTEL
1st       Carolyn Brinkley        "Jerry"
2nd      Dee Landerman        "Hoppy Days"
3rd       Carolyn Brinkley        "Sam"
NOVICE
1st        Rhonda Gann            "Alone"
2nd       Rita Hunter               "Western Butte"
3rd       Rita Hunter                "The Catskill Valley"
MIXED MEDIA/GRAPHIC
1st        Sandra Williams          "Howdy Neighbor"
2nd       Lisa Bauer                  "Creation Sparks"
3rd        Sandra Williams          "Golden Woodpecker"
HM        Lisa Bauer                  " Blue Heron"
WATERCOLOR
1st         Sandra Williams          "Wheeler's Leaf"
2nd        Bryan Miller                "River Bluffs"
3rd         Sandra Williams           "Stinkiy Barns"
HM         Donna Marie Roberts    "Village By The River"
HM         Donna Marie Roberts    "Little Dutch Boy"
PHOTOGRAPHY
1st         Rita Szabo                   "In The Alley"
2nd        Rita Szabo                   "Beauty And The Beach"
3rd        David Anderson            "Love Abounds"
HM         Tom Fitton                   "Ferncliff"
HM         Rita Szabo                   "Leaf Butterfly"
CHILDREN K-6
1st         Danielle Drake             "Butterfly"
2nd        Cherish Sellers             "Frogs"
3rd         Blake Whitmer             "My Sister Form China"
HM          Angel Sellers               "Butterfly Girl"
HM          Katie Backus               "Catipillar"
HM          Colbie Butcher              "Seascape"
HM          Ryan Pevril                   "Eyes"
HM          Cherish Sellers              "Hopfrog Pond"
HN          Paige Sanford               "Starry Night"
HM          Larryssa Jenkins           "Tulip"
CHILDREN 7-12
1st          Jennifer Hoonstra           "A Classic Beauty"
2nd        Samantha Sanders          "They're Bright As The Sun"
3rd         Jennifer Soonstra            "My Favorite Paradise"
HM         Kailey Wood                   "Expressions"
HM         Smantha Sanders            "Innocense Is Precious"
HM         Heather Ivans                 "Practice Makes Perfect"
HM          Jessica Lane                   "Bert McCraken"
HM          Rebecca Smith                "Freedom"
HM          Kellye Young                   "Hide In The SHadows"
HM          Allison Backus                 "Still Life"
HM          Ann-Kate Holt                 "Grandad"
BEST OF CHOICE (Judges Choice)
Ron Accutt                 "Kennedi"
HAL MERIT AWARDS (HAL Memebrs Choice)
Jennifer Hoonstra        "A Classic Beauty"
Lisa Bauer                   "Rain/Tree"
PEOPLES CHOICE
Lias Bauer                    "Rain Tree" 

1998 HAL Spring Art Show

Judge - Amanda Case Sager, BA, MA, Drury College, MO

1992 HAL Spring Show  June

JUDGE
Virginia Potter
BEST IN SHOW
Donna Roberts
OIL
1st        Ken Billings
2nd      Anna Holt
3rd       Gene Brantley
HM        Freda Cole
HM        Doris Chaney
HM        Tom Nunnery
HM        Albert Parker
HM        Henry Ratliff
HM         Genevieve Fanche
HM         Genevieve Fancher
ACRYLIC
WATERCOLOR
1st         Eloise DeLaval
2nd       William J. Gehring
2nd        Jean Ketchum
3rd        Eleanor Lowery
HM        Freda Cole
HM         Barbara Usery
HM        Doris Chaney
HM        Eloise DeLaval
HM        Anita Cornett
HM        Ruth Wrightam
HM        Donna Gillispie 
MIXED MEDIA
1st        Joyce McNair
2nd
3rd        Eleanor Lowery
HM        Erna Brisco
HM        Joyce McNair
HM        Gene Duck
HM         Linda Jackson David
HM         Dorthy Edie
 

1992 HAL Show  10/24

Oil
1st
2nd       Sharon Wengel
3rd        Freda Cole
OIL - NOVICE
1st      Shirley Watkins
MIXED MEDIA
1st       Sharon Wengel
PASTEL
1st      Sharon Wengel

1991 HAL Spring Show

SHOW JUDGE
Jerry Poole
BEST IN SHOW
Jean Ketchum     
OIL
1st          Irma Brown
2nd         Joyce McNair
3rd          Gene Brantley
ACRYLIC
1st          Jayne Wilson
2nd         Marilyn Wungrave
3rd          JoAnn Sewell
WATERCOLOR
1st          JoAnn Sewell
2nd         Jean Ketchum
3rd          Gene Brantley
PASTEL
1st         Joyce McNair
2nd        Joyce McNair
3rd        Doris Chaney
MIXED MEDIA
1st          Pat Whitman
2nd         Cora Morris
3rd         Dolly Baker

1991 HAL Fall Show

SHOW JUDGE
Ken Burchett
BEST IN SHOW
Jayne Ketchum
OIL
1st          Gene Brantley
2nd
3rd          Genevieve Fancher
In reconstructing past results from receipt books using payouts, these are listed only as winning, if you know what catagory they were in please let us know:
3rd      Donna Roberts
1st       Jayne Wilson
3rd      Jayne Wilson
2nd      William J Gehring Jr (?) English Sparrow
?         Sammie Rose   3 paintings ?????
?          Pat Whitman
1st       Jane Ketchum
1st       Norma Bragel
3rd      Jo Minick
1st       Joyce McNair
?          Eleanor Lowery
2nd      JoAnn Sewell
?           Loretta Powell
2nd       Agness Edgmon
1st        Mary Sorol Buckoriez
3rd        Jo Ann Boyd
?           Alice Lorenz
2nd       Althea Bond
?           Anna Holt
?          Marilyn Wingrove
?         Shirley Watkins
2nd       Phyliss Haner
?          Norma Bragell
 

1995 HAL Fall Show

BEST OF SHOW

Mike Andrews

OIL

1st        Mike Andrews           "Riding Down The Cnayon"

2nd       Gene Brantley

3rd       

1981 HAL Spring Show at the Ozark Mall

Add your main content here - text, photos, videos, addons, whatever you want!

title

Click to add text, images, and other content