Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Harrison Art League Spring 2014 Painting Show Awards

The Harrison Art League held its annual Spring Painting Show awards reception on Saturday, May 31st at the Blue Sky Gallery at Backyard Framers, Inc. on the east side of the square. First, second and third awards of $100, $60, and $40, respectively, were presented by League President Dr. Jim Bryant, to artists in 4 different mediums, including oil, acrylic, watercolor and mixed media, as well as, a Best of Show, for $125. Judging the spring show was Jasper artist Cindy Dollard, Art Instructor at North Arkansas College.

The annual show included 39 paintings representing 12 different artists, including Joy Quigley, Judy Chatterton, Joan Payne, Holley Jones, Gerald Greene, Margie Stephen, Jim Hublick, Ann Graffy, John Brothers, Cici Paluh, Phyllis Hurd, and Dr. Jim Bryant. As a part of the presentations, the League president presented its annual Geneivieve Fancher Memorial Youth Art Scholarship of $500 dollars to Deer High School graduate Skylar Brockway, to aid in his art studies at Hendrix College in Conway..

Skylar Brockway (L) receiving his scholarship          Best of Show: “The Informer”

award from League President Dr. Jim Bryant             Acrylic by Jim Hublick

Acrylic Medium awards: (L to R) 3rd – “Sleigh Horse” by Joy Quigley, 1st – “Audition” by Ann Graffy, 2nd – “Friends” by Dr. Jim Bryant

Watercolor Medium awards: (L to R) 2nd – “Making Fruity Water” and 1st – “Building Sand Castles” by Judy Chatterton, 3rd – “Flowers #1” by Cici Paluh

2013 Fall Show

Dear Participants in our 2013 Fall Art Show,

This Friday evening, Oct. 25th, from 6-7 p.m., we are having an awards reception for the Fall Art Show. The judge indicated that though it was a small show, all of the pieces were very good, and she had left "sticky" note comments on many for the artists.

FYI, the following will receive awards: Szabo, Aucutt, Chatterton, Stephen, Hublick, Roth, Payne, Carter, Greene, Hurd, Bryant - we hope each of these can be on hand especially, with others to encourage them.

Our thanks for all of our participants, in showing your talents in the Fall Show. We hope that you will be a part of the upcoming shows next year, in addition to the special "showings" scheduled for individuals throughout the year.

Spring Painting Show Winners 2013

Best of Show: Me In My Teapot, Judy Chatterton, watercolor

Watercolor: 1st place: Pink Rose In Dew, Judy Chatterton

                    2nd place: Cary, Cici Paluh

                    3rd place: Three Pears, Rita Hunter

Oils:            1st place: Sonoma Vineyard, Ron Aucutt

                    2nd place: Sunset Tuscany Villa, Ron Aucott

                    3rd place: Bright Harvest, Margie Stephen

Acrylic:       1st place: River Scene, Jayne Wilson

                    2nd place: Black Berries, Jim Hublick

                    3rd place: Colorado Landscape, Jayne Wilson

Mixed:       1st place: Fused Glass, Sheryl L. Reddell

                   2nd place: The Acrobat, Phyllis Hurd

                   3rd place: Glory, Margie Payton

Honorable Mention: Watercolor: Flowers #1, Cici Paluh

                                  Oil: Satisfied, Ron Aucutt

                                  Oil: Chama Fall, Ron Aucutt

                                  Acrylic: Barn, Jayne Wilson

                                  Acrylic: Space In Time: Margie Stephen

                                 Oil: Mums the Word, Mildred Kirisik

                                 Acrylic: Comes Trouble, Jim Hublick

                                Acrylic: Solitude: Jeanne Roth

                              Watercolor: Just North of Maplewood, Mahlon Maris

                              Oil: Sales at Rest, Fredda Hodge

2012 Painting Show

Show Judge Dale Augustson Abstract Artist & Instructor

Best of Show       Ann Graffy          -       Last Year's Nest (Acrylic)

Watercolor

1st Place              Cici Paluh            -      Twilight Canyons

2nd Place             Melissa Winnat   -      Amazing Amaryllis

3rd Place              Cici Paluh          -       Eagle II

Oils

1st Place              Margie Stephen    -        Morning at Boxley

2nd Place             Judy Chatterton    -        Making Music in New Orleans

3rd Place              John Brothers        -        Stubborn Mule

Acrylics

1st Place                 Ann Graffy          -        Last Year's Nest

2nd Place               Sandy                          Williams - Pear

3rd Place              Melissa Winnat - Hidden Falls

Mixed Media

1st Place               Rita Hunter              -    Space Dust

2nd Place           Phyllis Hurd               -     Male Portrait

3rd Place           Cici Paluh                   -      By Design

Honorable Mentions

Jim Timmons for Red Moon (Oil)

Melissa Winnat for One a Day (Oil)

Sandy Williams for Morning Glories (Acrylic)

Ann Graffy for Prairie View Wedding (Acrylic)

Judy Chatterton for Crooked Creek in Fall (Oil)

2011 Fall Art Show

SHOW JUDGE              DUSTY DOMINO               Northark Art Instructor

  • Photography
  • 1st Place             Philly Rains - Flower Child
  • 2nd Place           Rita Szabo - Grandma's Bed
  • 3rd Place            Bill Barksdale - Clabber Creek Abstract
  • Oil
  • 1st Place             Millie Krisik - Chicken
  • 2nd Place            Margie Stephen - Oranges /Bread
  • 3rd Place            Melissa Winnat - Irises
  • Acrylic
  • 1st Place            Anne Graffy - Geoff
  • 2nd Place          Sandy Williams - Blue Jay
  • 3rd Place           Jeanne Roth - Compliments
  • Watercolor
  • 1st Place            Tara Carey - Ten Riders
  • 2nd Place          Jeanne Roth - Eggplant II
  • 3rd Place          Sandy Barksdale - 8 Trout Rising
  • Mixed Media
  • 1st Place           Joan Payne - Shout Joy
  • 2nd Place          Holley Jones - Blood Turnip
  • 3rd Place          Tom Clark - The Old Barn
  • 3D
  • 1st Place           Steve Stephenson- Cold Happy Morning
  • 2nd Place         Ann Graffy - Head Pot
  • 3rd Place         Tom Clark - PinTail
  • Drawing
  • 1st Place           Cici Paluh - Peppers
  • 2nd Place         Gerald Greene - Seven-Up
  • 3rd Place         Sandy Barksdale - It's a Jungle
  • Honorable Mention
  • Rose Carter -  Bubbles            People's Choice Award - Rose Carter for 'Bubbles'
  • Solange Mirat - River at Cotter
  • Rita Hunter - Riley
  • Tara Carey - Sleeping Girl
  • Gerald Greene - Whoo Me?

2009 Spring Art Show

SHOW JUDGE

Richard Cummings Professor, College Of The Ozarks

Adult

1st Place             Ron Aucutt

2nd Place           Sheryl Redell

3rd Place           James Foreman

4th Place           Sandy Williams

Peoples             Choice Duane Hada

                          Sandy Williams

Youth

1st Place            Hannah Richey

2nd Place           Avery Voekel

3rd Place            Amanda Breer

4th Place           Kayse Roskowski

4th Place           Amanda Rickets

Peoples Choice Amanda Breer 

2008 Fall Art Show

SHOW JUDGE

William MacNamera

BEST IN SHOW

Ron Aucutt                        "Hot Sauce"

PEOPLES CHOICE

B. David Duncan              "Old Man In Hat"

OILS

1st      Melissa Winnate           "Amish Harvest"

2nd     B. David Duncan         "Old Man In Hat"

3rd      Ron Aucutt                   "Alps Hidaway"

HM     Robyn Harrison           "Tuscany"

ACRYLICS

1st       Jim Foreman                ""Regions"

2nd     Jim Foreman                ""Jazz-A-Break" Time"

3rd      Ann Graffy                  "Klara"

HM     B. David Duncan        "Brooke trout"

MIXED MEDIA

1st        B. David Duncan              "Autimn"

2nd      Holley Jones                     "Birdfeed"

3rd       Sheryl Reddell                 " Red Flowers II"

PHOTOGRAPHY & COMPUTER GRAPHICS

1st        Sally Jo Gibson                 "Visitors At Boxley Mill"

2nd       Rita Szabo                        "Mesa Arch Int The Morning"

3rd       Rita Szabo                         "Striped Dreams"

HM      Sally Jo Gibson                "Welcome"

WATERCOLOR

1st        Brenda Smith                     "Buffalo Beaties"

2nd      Ron Aucutt                          "My Dad, Farmer"

3rd       Sandy Williams                   " My Favorite Things"

HM Ruth Foster "Eureka Springs"

2007 Fall Art Show

Show Judges

Ann Allman                   Art professor, College Of The Ozarks

Duane Hada                  Professiona Aritst, Cotter, AR

Best Of Show

                 Mary King, Romance AR                 "Lake Lene Morning"

Awards

1st             Judy Maurer, Springdale, AR           "Lidsay"

2nd           Ron Aucutt, Harrison, AR                 "Old Homestead Near Bergman"

3rd            Wilder Rich, Harrisona, AR              "Lemons 5"

PEOPLES CHOICE

Wilder Rich, Harrison, AR                               "Silverand Perals"

HONORABLE MENTION

Judy Mauer, Springdale, AR                             "Sun Seekers"

Ron Aucutt, Harrison, AR                                 "Miss Scott"

Ann Graffy, Harrison, AR                                 "Terese"

Jim Foreman, Jasper, AR                                  "Artist Light"

Mary A. King, Romance, AR                           "Elk In The Morning"

Sandra Williams, Harrison, AR                        "Early Spring Sparrow"

Mary A. King, Romance, AR                           "Evening Shadows In Boxley"

Donna Marie Roberts, Harrison, AR               "A Walk In The Woods"

Cindy Gushing Sugg, Ft. Smith, AR               "The Mighty Elm"

2005 Fall Art Show

OIL

1st             Melissa Winnat                  "Quinched"

2nd            Lisa Baur                           "St. James Park"

3rd            Lisa Baur                           "Lantern Tower"

HM           Ron Aucutt                        "Long Day At Play"

ACRYLIC

1st             Tim Lauer                        "Restaraunt iNew Orleans"

2nd            Ann Graffy                      "Rebecca"

3rd            Gene Brantley                 "Urban Snowscape"

HM           Lisa Bauer                       "Johnson Home Place"

HM           Lisa Bauer                       "My Florida Vacation"

PASTEL

1st             Carolyn Brinkley           "Jerry"

2nd            Dee Landerman            "Hoppy Days"

3rd            Carolyn Brinkley           "Sam"

NOVICE

1st             Rhonda Gann                "Alone"

2nd           Rita Hunter                   "Western Butte"

3rd            Rita Hunter                  "The Catskill Valley"

MIXED MEDIA/GRAPHIC

1st             Sandra Williams           "Howdy Neighbor"

2nd            Lisa Bauer                    "Creation Sparks"

3rd            Sandra Williams           "Golden Woodpecker"

HM           Lisa Bauer                    " Blue Heron"

WATERCOLOR

1st             Sandra Williams           "Wheeler's Leaf"

2nd            Bryan Miller                "River Bluffs"

3rd            Sandra Williams           "Stinkiy Barns"

HM          Donna Marie Roberts   "Village By The River"

HM          Donna Marie Roberts    "Little Dutch Boy"

PHOTOGRAPHY

1st            Rita Szabo                   "In The Alley"

2nd           Rita Szabo                   "Beauty And The Beach"

3rd           David Anderson           "Love Abounds"

HM         Tom Fitton                    "Ferncliff"

HM         Rita Szabo                    "Leaf Butterfly"

CHILDREN K-6

1st           Danielle Drake            "Butterfly"

2nd         Cherish Sellers             "Frogs"

3rd          Blake Whitmer             "My Sister Form China"

HM         Angel Sellers               "Butterfly Girl"

HM         Katie Backus                "Catipillar"

HM         Colbie Butcher            "Seascape"

HM         Ryan Pevril                 "Eyes"

HM        Cherish Sellers             "Hopfrog Pond"

HN         Paige Sanford               "Starry Night"

HM         Larryssa Jenkins         "Tulip"

CHILDREN 7-12

1st           Jennifer Hoonstra       "A Classic Beauty"

2nd         Samantha Sanders       "They're Bright As The Sun"

3rd          Jennifer Soonstra        "My Favorite Paradise"

HM         Kailey Wood               "Expressions"

HM        Smantha Sanders         "Innocense Is Precious"

HM        Heather Ivans              "Practice Makes Perfect"

HM       Jessica Lane                  "Bert McCraken"

HM        Rebecca Smith             "Freedom"

HM       Kellye Young                "Hide In The SHadows"

HM       Allison Backus              "Still Life"

HM       Ann-Kate Holt              "Grandad"

BEST OF CHOICE (Judges Choice)

Ron Accutt                                  "Kennedi"

HAL MERIT AWARDS (HAL Memebrs Choice)

Jennifer Hoonstra                      "A Classic Beauty"

Lisa Bauer                                 "Rain/Tree"

PEOPLES CHOICE

Lias Bauer                                 "Rain Tree" 

1998 HAL Spring Art Show

Judge - Amanda Case Sager, BA, MA, Drury College, MO

1992 HAL Spring Show June

JUDGE

Virginia Potter

BEST IN SHOW

Donna Roberts

OIL

1st           Ken Billings

2nd         Anna Holt

3rd         Gene Brantley

HM        Freda Cole

HM        Doris Chaney

HM       Tom Nunnery

HM       Albert Parker

HM       Henry Ratliff

HM      Genevieve Fanche

HM      Genevieve Fancher

ACRYLIC

WATERCOLOR

1st          Eloise DeLaval

2nd        William J. Gehring

2nd       Jean Ketchum

3rd        Eleanor Lowery

HM       Freda Cole

HM       Barbara Usery

HM       Doris Chaney

HM       Eloise DeLaval

HM      Anita Cornett

HM      Ruth Wrightam

HM      Donna Gillispie

MIXED MEDIA

1st        Joyce McNair

2nd

3rd        Eleanor Lowery

HM       Erna Brisco

HM       Joyce McNair

HM       Gene Duck

HM        Linda Jackson David

HM       Dorthy Edie

1992 HAL Show 10/24

Oil

1st

2nd             Sharon Wengel

3rd              Freda Cole

OIL - NOVICE

1st             Shirley Watkins

MIXED MEDIA

1st             Sharon Wengel

PASTEL

1st              Sharon Wengel

1991 HAL Spring Show

SHOW JUDGE

Jerry Poole

BEST IN SHOW

Jean Ketchum

OIL

1st            Irma Brown

2nd          Joyce McNair

3rd           Gene Brantley

ACRYLIC

1st            Jayne Wilson

2nd          Marilyn Wungrave

3rd           JoAnn Sewell

WATERCOLOR

1st           JoAnn Sewell

2nd         Jean Ketchum

3rd         Gene Brantley

PASTEL

1st          Joyce McNair

2nd         Joyce McNair

3rd          Doris Chaney

MIXED MEDIA

1st           Pat Whitman

2nd         Cora Morris

3rd          Dolly Baker

1991 HAL Fall Show

SHOW JUDGE

Ken Burchett

BEST IN SHOW

Jayne Ketchum

OIL

1st             Gene Brantley

2nd

3rd            Genevieve Fancher

In reconstructing past results from receipt books using payouts, these are listed only as winning, if you know what catagory they were in please let us know:

3rd           Donna Roberts

1st            Jayne Wilson

3rd            Jayne Wilson

2nd           William J Gehring Jr (?) English Sparrow

?               Sammie Rose 3 paintings ?????

?               Pat Whitman

1st            Jane Ketchum

1st            Norma Bragel

3rd           Jo Minick

1st           Joyce McNair

?              Eleanor Lowery

2nd         JoAnn Sewell

?              Loretta Powell

2nd         Agness Edgmon

1st          MarySorol Buckoriez

3rd          Jo Ann Boyd

?             Alice Lorenz

2nd         Althea Bond

?             Anna Holt

?            Marilyn Wingrove

?            Shirley Watkins

2nd        Phyliss Haner

?           Norma Bragell

1995 HAL Fall Show

BEST OF SHOW

Mike Andrews

OIL

1st            Mike Andrews           "Riding Down The Cnayon"

2nd          Gene Brantley

3rd       

1981 HAL Spring Show at the Ozark Mall

Add your main content here - text, photos, videos, addons, whatever you want!

Upcoming Events

March 10th, 2013 The Photography Club of the Ozarks Ceremony & Show

At the Blue Sky Gallery

Backyard Framer Shop 117 N. Main Street, Harrison, AR

Recent Photos...

Upcoming Events

FOLLOW US

Recent Blog Entries

0